top of page

Aort Anevrizması

Atardamar Sistemi

Atardamar Sistemi

Aterosklerozun 

atardamarı tıkaması

Çıkan Aort Anevrizması

Karın aort damarının kapalı yöntemle (EVAR) tedavisi

Atardamarlar, kalbin pompaladığı kanı tüm vücuda dağıtan damarlardır. Organların ihtiyacı olan oksijen ve besin maddelerini taşırlar. Atardamar sisteminin hastalıkları ani ölümlere sebep olabilir. Örneğin, kalbin atardamarı (koroner) tıkanırsa kalp krizi, beynin atardamarı tıkanırsa felç, bacak atardamarı tıkanırsa gangren hastalıkları olur. Atardamarları kısa sürede bozulan kişinin hayatı da daha kısa ve sağlık sorunlarıyla geçecektir.

Atardamar sisteminin hem tıkanmasına hem de anevrizmasına yol açan en önemli etken aterosklerozdur.

Aterosklerozun sebepleri ve ateroskleroz'dan korunmak için yapılması gerekenler kalp sağlığı için önerilerim bölümünde yer almaktadır. 

Aort Anevrizması ve Tedavisi

Anevrizma, yani atardamarın çapının genişlemesi veya balonlaşması hastalığı da yine aterosklerozda, bağ dokusu hastalıklarında veya doğuştan olabilir. Yüksek tansiyon anevrizmayı zaman içinde büyütür. Kalpten çıkan aort damarındaki anevrizma, damarın yırtılmasına yani disseksiyona yol açabildiğinden dolayı mutlaka ameliyatla düzeltilmesi gereken ölümcül bir hastalıktır. Aort anevrizması yırtılmamış ise ameliyatın ölüm riski %10'un altında iken, yırtılmış aort anevrizması ameliyatının ölüm riski %90'a varmaktadır. Bu hastalığın günümüz koşullarında ameliyatsız tedavi şekli bulunmamaktadır.

Aort anevrizması, karın bölgesindeki aort damarında yer alıyorsa kapalı işlemle (EVAR) düzeltilebilir. Bu işlem anjio laboratuarı koşullarında kasık bölgesindeki atardamar yoluyla uygulanabilir. Kapalı işlemle düzeltilebilmesi mümkün olmayan karın aort damarı anevrizması için açık ameliyat gereklidir. Bu ameliyatın da ölüm riski %10'un altındadır.

 

Vücudun aort dışındaki diğer atardamarlarındaki anevrizmalar yerleştikleri bölgeye ve büyüklerine göre kapalı işlem veya açık cerrahi ile düzeltilebilir.  

Kapalı yöntemle (EVAR) tamir

Vücudun atardamar sistemi
Ateroskleroz hastalığının atardamarı tıkaması
Çıkan aort anevrizmasının cerrahi yöntemle tedavisi
bottom of page