top of page

Toplardamar Sağlığı İçin Önerilerim

 

Vücudun toplardamar sistemi

Toplardamar Sistemi

Bacak toplardamarında oluşan derin ven trombozu hastalığı

Derin Ven Trombozu

Varis çorabı kullanmak, venöz yetersizliğin en etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

Toplardamar sistemi, kanı vücut organlarından kalbe taşıyan damarlardan oluşur. Vücut kanının yarısından çoğu toplardamar sistemi içinde yer alır. Toplardamarların içindeki kan basıncı düşüktür ve kan akımı yavaştır. Bacaklardaki kan, kalbe dönerken yerçekimine karşı hareket eder. Bu kan akışının yerçekimi kuvvetini yenebilmesi için, bacak kaslarının hareketli olması ve toplardamarların içindeki kapakların sağlıklı çalışması gerekir.

Toplardamar Hastalıkları

Toplardamar sisteminin en sık karşılaşılan hastalığı derin ven trombozudur. Bu hastalıkta kan toplardamar içinde pıhtılaşır. Bacakta oluşan bu pıhtı akciğere giderse, ölümcül bir hastalık olan pulmoner emboliye yol açabilir. Kalp damar hastalığına bağlı ölümlerde, kalp krizi ve beyin felcinden sonra en sık akciğer embolisi gelmektedir.

Uzun süren yolculuklar, hastane yatışları ve ameliyatlar, aşırı kilo, susuzluk, doğum kontrol hapı kullanımı, sigara ve genetik olarak geçen pıhtılaşma bozukluğu hastalıkları derin ven trombozu ve akciğer emboli riskini arttırır. Bu durumda, kan sulandırıcı ilaçlarla pıhtının azaltılmasına sağlanır. Bu tedavi sürecinde kan sulandırıcı ilaçlar uzun süreli ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Eğer hastalığa erken -ilk 2 hafta içinde- tanı konulmuşsa pıhtının kateter yoluyla azaltılarak yok edilmesi yöntemi alternatif tedavi olarak denenebilir.

 

Derin ven trombozu ve akciğer embolisinin hem önlenmesinde hem de tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri düzenli olarak varis çorabı kullanmaktır.

 

  

Varis Çorabı

Toplardamar Sistemi

bottom of page