top of page

Aort Damar Hastalarımın Öyküleri...

Bu bölümde Aort Anevrizması Hastalığından bahsetmek istiyorum. Kalpten çıkan ve tüm vücuda yüksek basınç altında kan taşıyan aort damarı sigara, yaş, yüksek tansiyon, ateroskleroz gibi etkenlerden dolayı zayıflayarak genişleyebiliyor ve yırtılabiliyor.

 

Son derece ölümcül olan bu hastalıktan kurtulmak için bazı durumlarda açık ameliyat, bazı durumlarda da kapalı stent uygulaması gereklidir.  

Bölüm 3

Songül Hanım'ın Yüksek Riskli Aort Anevrizması Ameliyatı...

Songül Hanım şanslı bir hasta, çünkü kalpten çıkan aort damarındaki genişleme daha patlama safhasına gelmeden önce tanısı konulmuş. Aslen Mersinli olan Songül Hanım Mersin'de ve Kayseri'de hastalığına kesin çözüm bulamayınca İstanbul'a gelmiş. İstanbul'da farklı hastanelerde çözüm aramış.

 

Daha önce ameliyat ettiğim bir hastamın yakını olarak bana ilk geldiğinde, hastalığının ciddiyetinin farkında ve o yüzden tedirgin idi. 

 

"İlk bu hastalığımı Kayseri Tıp Fakültesi'nde öğrendim. Tansiyonum yükseldi, onun için hastaneye gittim. Beni araştırmak için hastaneye yatırdılar. İlaçlı tomografiye girdim, aort anevrizması teşhisi koydular. Ben bu hastalıkla 18 yıl yaşadım ve 18 yıl sonra bir tanıdık vasıtasıyla İstanbul S... E... Hastanesi'ne gittim. 3 yıl da oraya gittim geldim. Kilolusun diye, ölüm riski yüksek diye ameliyata almadılar. Patlayan bir bombasın dediler. Biz de doktor araştırmasına girdik ve daha önce tanıdığımızı ameliyat eden Dr. Kubilay Korkut Bey'le tanıştık. Bizi çok güzel karşıladı. Ameliyatın riskli olduğunu söyledi ama bizi korkutmadan bize güven vererek ameliyatı anlattı ve ben Dr. Kubilay Bey'e inandım ameliyatımı oldum. 2 yıldır da çok şükür sağlığım yerinde bütün korkularım ve stresim bitti. İyi ki sizi tanımışım. Allah'ım herkesin karşısına sizin gibi doktorlarla karşılaştırsın."

Songül Hanım ameliyat sonrası sağlığına kavuştu ve halen kontrolümüz altında. Bu ameliyatların özelliği gereği, diğer kalp ameliyatlarından farklı olarak protez damar ve protez kapak kullanmak gerekiyor. Dolayısıyla bu hastalar hayat boyu düzenli ilaç kullanmalı ve rutin kontrolleri aksatmamalı.

 

Tavsiyelere uyulduğu taktirde yıllarca sorunsuz, sağlıklı bir hayat yaşanabiliyor. Songül Hanım'a daha nice sağlıklı yıllar diliyorum...

bottom of page