top of page

Bacak Damarı Hastalarımın Öyküleri...

Bu bölümde bacak atardamarı tıkanıklığı hastalarımın başından geçen gerçek hayat hikayelerini paylaşacağım.

 

Bacak atardamarı tıkanıklığı özellikle sigara ve şeker hastalığının tetiklediği ateroskleroz sonucu gelişir. Yürürken bacaklarda ağrı ve aksama yapar. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde gangren gelişebilir. Ateroskleroz, atardamarların sistemik bir hastalığı olduğu için bacakta, kalpte, şahdamarda ve böbrekte aynı zamanda oluşabilir.  

Bölüm 5

Nuray Hanım'a aileden kalan kötü miras...

Nuray Hanım akrabam, rahmetli babası Miktad Korkut ile dedem kardeş. Bizde baba tarafı aileden gelen kalp damar hastalığı mevcut. Rahmetli babam da Prof.Dr. Ferruh Korkut kalp krizi sonucu vefat etmişti. Nuray Hanım'ın kalp damar hastalığı ile ilgili öyküsü de babasının hastalığından başlıyor...

Nuray Hanım'ın babası rahmetli Miktad Dede uzun yıllardır kalp ve bacak damarı hastası idi. Hem kalp krizi geçirmişti, hem de bacak atardamarlarında ileri derecede tıkanıklıklar vardı. Kontrolsüz şeker hastalığı vardı ve uzun yıllardır sigara içicisiydi. Ayakta kangren başlamasını takiben sigarayı da bırakmaması nedeniyle hastalığı hızla ilerledi ve ayağı dizaltından alındı. Tüm tedavilere rağmen hem bacak, hem de kalp hastalığı ilerlemeye devam etti. Son derece ağrılı geçen bir dönem sonrasında vefat etti.

 

Tüm bunları en yakından yaşayan Nuray Hanım, kontrolsüz giden şeker hastalığına rağmen yoğun sigara içimine devam etti. Bir süre önce hafif bir kalp spazmı geçirdi. Fakat buna rağmen uyarılarımıza kulak asmadı, şeker tedavisini uygulamadı ve yoğun sigara kullanımına devam etti. Bir süre sonra da yürürken her iki bacakta ağrı ve aksama şikayeti başladı. Bu şikayet üzerine yaptığımız tetkiklerde her iki bacak atardamarlarında tıkanıklıklar tespit ettik.

Kalp rahatsızlığını çok önemsememişti ama, babasının yaşadıkları olumsuzluklar nedeniyle bacak damar tıkanıklığı hastalığı sonrası şeker tedavisine başladı, sigarayı bıraktı. Halen ilaç tedavisi ile kontrol altında ve resimdeki torunlarıyla beraber mutlu ve sağlıklı günler geçirebilmek için tedavi ve kontrollerine aksatmadan devam ediyor.

Bölüm 6

Cahide Hanım'ın İlerlemiş Damar Hastalığına Rağmen Sigara Israrı...

Cahide Hanım emekli avukat. Halen işini aktif olarak yapıyor ve aynı zamanda hayatı yaşamayı çok seviyor. Fırsat buldukça yurtiçi ve yurtdışı seyahatler ediyor. Yoğun sigara içicisi olan Cahide Hanım'ın bir süre önce başlayan yürürken bacaklarda ağrı şikayeti oluyor. Başka bir merkezde tedavi görüyor. Tedaviden beklediği faydayı bulamaması üzere doktor arkadaşım tarafından bana yönlendirildi. 

Yaşadıklarını şöyle anlatıyor;

"Sayın Profesör Dr. Korkut,

 

Beni önemsediğiniz ve hastalığımı anlatmamı istediğiniz için teşekkürler;

Avukat olarak çalışıyorum ve ciddi bir sigara tiryakisiyim. Orta yaşı bile geçmiş sayılırım. İşimi çok aktif olarak yapardım son zamanlara kadar. Sürekli duruşmalar, ofisle adliye arasında uzun mesafeli yürüyüşler..... Fırsat buldukça yurtdışı gezmeye de giderdim.

Uzun zaman önce yürürken ayaklarımda kasılmalar başladı. Önceleri çok etkilemese de, bir süre sonra kısa mesafede bile durmak ve dinlenmek ihtiyacı hissediyordum. Yaşam kalitem düşmüştü.

Çok ünlü bir hastanenin çok ünlü bir doktoruna gittim. Ayağıma stent takacağını söyledi. Operasyon yapıldı. Stent takmaya gerek duymadığını, balon yaptığını söyledi. Bu işleme gerçekten büyük bir para ödedim. İlk ay takat geçti. İkinci ay aynı sorunlar başladı. Tekrar hastaneye gittim. Sayın Prof. beni altı ay sonra beklediğini, ayağımın eski haline döndüğü için operasyon yapılacağını ifade etti. Ben de artık kendisine güvenmediğimi söyleyerek hastaneden çıktım.

Doktor araştırırken, ...... Devlet Hastanesi Başhekimi sizi tavsiye etti. Konunuzda çok başarılı olduğunuzu söyledi. Ben de sizden randevu aldım. İyi ki sizi tanıdım. Büyük bir özen ve ilgi gösterdiniz ve başarıyla ameliyatımı yaptınız. Ben de çok dikkat ederek ayağımı korumaya çalıştım.

Mesleğinizde güven çok önemli. Ameliyatımdan bir süre sonra diğer bacağım düşme sonucu kırıldı. Sizin konunuz olmadığı halde yine sizin önerileriniz doğrultusunda tedavimi oldum. Yurtdışı gezim ve ofisimden resmimi gönderiyorum.

 

Size minnettarım, teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Cahide T."

Cahide Hanım son derece bilinçli, kendisi için neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu çok iyi biliyor. Uzun yıllar çok yüklü sigara kullanımı hem kalp, hem de bacak damarlarında ileri derecede hastalık yapmış. Bacak atardamarı bypass ameliyatı ile tıkalı olan bacak damarı şu an çalışıyor. Hayatından memnun seyahatlerine devam ediyor. Sigara kullanmaya devam ederse başka bir tedavi şansının olmadığını biliyor. Cahide Hanım'a sağlıklı bir hayat diliyorum.

bottom of page